Vlajka pro Tibet 2025 – Informace pro radnice
10. března 2025 si připomeneme 66. výročí tibetského povstání.
Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.
Žádost o projednání připojení se k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“:
Dobrý den,
dne 10. března 2025 si prostřednictvím mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet připomeneme 66. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci, které bylo násilně potlačeno, a při němž zahynuly tisíce Tibeťanů a Tibeťanek.
Tibetský národ bohužel dodnes čelí hrubému porušování lidských práv, kulturnímu útlaku a omezení svobod. Děti jsou v posledních letech často násilně oddělovány od svých rodin a vzdělávány v čínských internátních školách stovky kilometrů od domova.
Proč se zapojit?
Zapojte se do akce Vlajka pro Tibet a vyvěste 10. března tibetskou vlajku na budově Vašeho úřadu nebo na jiném čestném místě. Vyjádříte tak symbolickou podporu malému národu, který má, podobně jako naše země před rokem 1989, přímou zkušenost s totalitním režimem a s okupací. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.
Tento rok navíc Jeho Svatost dalajlama, duchovní vůdce Tibeťanů a držitel Nobelovy ceny míru, oslaví své 90. narozeniny. Připojením se ke kampani tak můžete nejen vyjádřit solidaritu s tibetským národem, ale také vzdát hold hodnotám, které dalajlama po desítky let zastává: svobodě, spravedlnosti a nenásilí.
Jménem Spolku Lungta Vás tímto žádám o projednání žádosti a připojení se k akci Vlajka pro Tibet dne 10. března 2025.
Prosíme o sdělení Vašeho stanoviska některým z následujících způsobů:
• E-mailem: lungta@lungta.cz
• Telefonem: + 420 608 870 020
Děkujeme, že nám zašlete vyjádření brzy po jeho přijetí. Pomůže nám to s evidencí.
Kampaň Vlajka pro Tibet
Kampaň vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města, v loňském roce už to bylo 864 měst, obcí, městských částí nebo krajů. V celé Evropě se kampaně účastní tisíce radnic, škol a dalších institucí.
Více informací o kampani a aktuální situaci v Tibetu naleznete na stránkách Spolku Lungta: www.lungta.cz. Pokud nemáte vlastní tibetskou vlajku, rádi Vám ji zapůjčíme – kontaktujte nás nebo využijte on-line formulář.
S poděkováním a přátelským pozdravem
Ing. Edita Kleckerová
ředitelka Spolku Lungta
E-mail: lungta@lungta.cz
Tel.: 608 870 020
www.lungta.cz
Dne 10. března 2025 se bude konat jedna z největších vexilologických akcí v Česku – Vlajka pro Tibet. V současnosti jsou na mnohých budovách vyvěšeny vlajky Ukrajiny. Jak tedy správně tyto dvě vlajky nakombinovat s ostatními? Pořadí vychází z jejich statusu. Vlajka Ukrajiny, jakožto samostatného státu, musí být na druhém místě za českou vlajkou. Vlajka Tibetu, jakožto vlajka nesuverénního subjektu, musí být poslední, tedy i za vlajkou obecní či vlajkou městské části. Česká vlajka musí vždy zůstat na nejčestnějším místě – v případě lichého počtu vlajek uprostřed, v případě sudého počtu vlajek nalevo od středu.
Tibetskou vlajku můžete zakoupit například v našem internetovém obchůdku. Vlajku o rozměru 150×90 cm pořídíte za 350,- Kč + poštovné. Objednat je možné přímo přes e-shop nebo prostřednictvím e-mailu.
Tibetskou vlajku si také můžete vyzvednout osobně v Happy House Rentals s.r.o.
Uruguayská 78/12 (roh Americké ulice), 120 00 Praha 2 – Vinohrady a to vždy od pondělí do čtvrtka od 9 do 18 hod, v pátek od 9 do 16 hod.
Tibetské vlajky nabízí i čeští výrobci vlajek a praporů, stačí se podívat na internet.
Zapůjčení tibetské vlajky:
Tibetskou vlajku můžeme radnicím (případně školám) také zapůjčit. Po skončení akce nám pak vlajku pošlete zpět na adresu naší organizace. V případě zájmu o zapůjčení tibetské vlajky nás prosím kontaktujte na lungta@lungta.cz
Kontaktujte nás pro další informace:
Lukáš Eršil
Koordinátor akce „Vlajka pro Tibet“
Spolek Lungta
E-mail: lungta@lungta.cz
Telefon: +420 608 870 020
Podle tibetských exilových organizací je nyní naprostá většina tibetských dětí ve věku od čtyř do osmnácti let v Číně vzdělávána v internátních školách, kde ztrácejí kontakt se svým jazykem, kulturou a tradicemi. Další problém představuje dlouhodobé odloučení od rodin ve velmi útlém věku, což může vést k řadě psychických problémů. Odhady uvádějí, že takto je umístěno až 80 % tibetských dětí, což představuje zhruba milion dětí. Cílem tohoto systému je podle kritiků přerušení pout v rodinách i místních komunitách a jejich nahrazení vazbami na většinovou čínskou společnost a stát. Děti jsou často záměrně posílány do škol stovky kilometrů daleko od svého bydliště, což oslabuje jejich rodinné vazby, a své rodiče vidí pouze jednou ročně, v některých případech až po dokončení studia. Vzdělávání probíhá téměř výhradně v čínštině, zatímco tibetský jazyk a kultura jsou systematicky potlačovány.
Tento přístup čelí mezinárodní kritice. Evropský parlament v prosinci 2023 přijal usnesení, které odsuzuje násilnou asimilaci tibetských dětí a vyzývá Čínu k okamžitému ukončení této politiky. Kritici upozorňují na dlouhodobé negativní důsledky, které tento systém může mít na tibetskou identitu, kulturu a psychické zdraví dětí. Čínská vláda však tento systém obhajuje jako způsob, jak zlepšit vzdělávací příležitosti a ekonomické vyhlídky tibetských dětí, přestože mnoho organizací a Tibeťanů jej vnímá jako strategii zaměřenou na potlačení tibetské identity.
připojily k akci Vlajka pro Tibet), jednotlivci nebo skupiny rozesílají texty (mohou být doplněné i o
fotografie), které záměrně překrucují historická fakta.
U textů většinou neznáme autora/autory, jejich obsah je často zavádějící, lživý nebo se jedná o
vyložené nesmysly.
Pokud se s takovým textem setkáte, pravděpodobně vás překvapí výroky na úrovni komunistické
propagandy, výzvy, abyste 10. března nevyvěšovali tibetskou vlajku nebo dokonce různé formy
zastrašování, co se stane, pokud tibetskou vlajku vyvěsíte.
Komentář k jednomu z textů nám poskytl slovenský sinolog a tibetolog, profesor Martin Slobodník
Podívat se můžete i na starší díl pořadu České televize Devadesátka, kde na dotazy odpovídal
tibetolog Daniel Berounský z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Historická fakta o Tibetu jsou dobře dohledatelná v české i zahraniční literatuře, není tedy problém si
pravdivé informace z různých zdrojů najít.
Pokud se ale s podobnými texty setkáte a budete mít potřebu je s námi konzultovat, napište nám
prosím na lungta@lungta.cz nebo zavolejte na 608 870 020.