Akce Lungty v roce 2013
Mezinárodní akce Amnesty International na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí
Konec roku se přiblížil a Lungta finišuje přípravy společné akce s Pražskou univerzitní skupinou Amnesty International. Připojili jsme se k podpoře Mezinárodnímu dni lidských práv a ve středu 11. 12. 2013 od 19.h do Klubu K4, Celetná 20, Praha 1., jsme společně připravili pestrý program večera:
PSANÍ DOPISŮ NA PODPORU TĚCHTO VĚZŇŮ SVĚDOMÍ:
- Eskinder Nega (Etiopie) – 18 let vězení za kritiku vlády
- Obyvatelé oblasti Badia East (Nigérie) – po nucené demolici bez střechy nad hlavou
- Miriam Lopézová (Mexiko) – mučena a sexuálně zneužívaná vojáky
HOSTÉ VEČERA
Sonam Gyaltso (tibetský spisovatel a básník), Miroslav Pošta (překladatel), který představil své knihy Himalájské pohádky a Šprýmař Akhu Tänpa, folková básnířka Alena
KONCERT
Beatová hudební skupina Podzemníci
VÝSTAVA FOTEK
„Zachraňme mizející Tibet“
PROMÍTÁNÍ A PODEPISOVÁNÍ PETICE
Dokument o 11. pančhenlamovi Gendün Čhökji Ňimy a podepisování petice za podporu pančhelamy.
Byla možnost soutěžit o ceny vyplněním znalostního kvízu o Tibetu a tibetském exilu, podpořit finančním příspěvkěm do sbírkové kasičky projekty Veřejné sbírky Tibet, ochutnat tibetskou polévku thukpu. Radost sobě nebo svým blízkým jste mohli udělat knihami Šprýmař Akhu Tänpa nebo Himalájskými pohádkami s autogramem překladatele Mirka Pošty nebo zakoupením drobnosti z Tibetského obchůdku Lungty.
Změna názvu – Spolek Lungta
Milí příznivci Lungty,
v souvislosti se změnami v novém Občanském zákoníku platnými od 1. ledna 2014 Občanské sdružení Lungta změnilo v předstihu k 1. listopadu 2013 název na Spolek Lungta.
Stále stejná zůstáva adresa: Spolek Lungta, Dlouhá 2, 110 00 Praha 1, IČ: 67775845.
Srdečně, s vírou zachování Vaší přízně
Spolek Lungta
Nový běžný účet u Fio banky
Milí příznivci Lungty,
oznamujeme, že jsme otevřeli nový transparetní účet u Fio banky. Činnost Lungty můžete podpořit zasláním peněžního daru na číslo účtu 2700482943/2010.
Stávající běžný účet u Raiffeisen banky č. 1839805028/5500 budeme uzavírat na jaře roku 2014.
Dárcovské SMS a nové roční dárcovské SMS – DMS TIBET
Nové projekty Veřejné sbírky Tibet můžete podpořit prostřednictvím dárcovských SMS zpráv.
Projekty můžete podpořit jednorázovou dárcovskou SMS zprávou. Nově také můžete prostřednictvím dárcovské SMS zprávy přispívat každý měsíc po dobu jednoho roku.
Podpořit projekty Veřejné sbírky Tibet můžete zasláním dárcovské SMS zprávy na číslo 87 777 ve tvaru
- DMSmezeraTIBET pro jednorázový dar nebo můžete zaslat SMS ve tvaru
- DMSmezeraROKmezeraTIBET pro podporu každý měsíc po dobu jednoho roku.
Cena DMS je 30 Kč, projekty podpoříte částkou 27 Kč nebo částkou 12 * 27 Kč v případě roční dárcovské SMS.
Více informací o podporovaných projektech najdete na stránce Veřejná sbírka Tibet. O dárcovských SMS zprávách můžete dozvědět více na stránkách Fóra dárců (darcovskasms.cz).
Děkujeme za Vaši podporu!
Pátá Veřejná sbírka Tibet
Občanské sdružení Lungta s radostí oznámilo, že 1. září 2013 otevřelo v pořadí již pátou Veřejnou sbírku Tibet!
Veřejná sbírka Tibet má za cíl podpořit následující projekty:
- Kniha pro Ladak: podpora klášterních škol v Tikse a Diskitu v indickém Ladaku
- Informační činnost Lungty: provozování informačního portálu TIBINFO, publikační činnost
- Výuková videa Khan Academy: výuková videa z různých vědních oborů přeložená do tibetštiny pro studenty v Tibetu i tibetském exilu
Budeme rádi, když projekty podpoříte přispěním na transparentní účet nebo zasláním dárcovské SMS.
Podrobné informace o jednotlivých projektech najdete na stránce Veřejná sbírka Tibet.
Přednáška Jeho Svatosti dalajlamy v Praze 14. září 2013
Vážení příznivci Tibetu a tibetského buddhismu,
pozvali jsme vás na veřejnou přednášku nejvyššího duchovního představitele Tibetu Jeho Svatosti dalajlamy s názvem „Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti,“ která se konala v sobotu 14. září 2013 od 13:30 v Tipsport areně Praha. (letáček na přednášku)
Vstupenky bylo možno zakoupit v síti Ticketportal, www.ticketportal.cz, tel: +420 224 091 439, od pondělí 5. srpna 2013 od 9:00 hodin. Cena vstupenek byla 400 Kč, 500 Kč a 750 Kč. Přednáška se uskutečnila v angličtině a byla konsekutivně tlumočena do češtiny. Více informací o návštěvě Jeho Svatosti a přímý přenos z přednášky jste nalezli na webových stránkách Fora 2000, které bylo pořadatelem přednášky.
Zároveň jsme vás pozvali na 17. konferenci Forum 2000 s názvem „Společnosti v přerodu“, která se uskutečnila v Praze ve dnech 15. – 17. září 2013. V případě zájmu o účast na konferenci jste se zaregistrovali prostřednictvím online registračního systému na adrese vp.eventival.eu podle instrukcí v pozvánce, kterou jste obdrželi v červnu, pokud odebíráte novinky e-mailem od Fora 2000.
Občanské sdružení Lungta mělo v prostorách Tipsport areny stánek s knížkami o Tibetu a buddhismu. Zároveň jste měli možnost nechat si podepsat knihu Himalajské pohádky autorem Miroslavem Poštou a připojit se k podpoře kampaně za propuštění 11. pančhenlamy Gendün Čhökji Ňimy.
Svíčková vigilie za pančhenlamu
ve středu 15. května 2013 v 18 hodin proběhla na Václavském náměstí u Sochy sv. Václava svíčková vigilie za 11. pančhenlamu Gendün Čhökji Ňimu.
Pančhenlama je po dalajlamovi druhý nejvyšší duchovní představitel Tibetu. Před 18 lety byl zatčen čínskou policií, dodnes je držen na neznámém místě. Podepisavala se petici na jeho podporu. Lidé za něj zapalovali svíčku.
Petici ke stažení, letáček k vytištění a další informace najdete na stránce 11. pančhenlama Gendün Čhökji Ňima a na Facebooku .
Tisková zpráva (PDF) ke stažení a dalšímu šíření.
Výstava Free Tibet !? 1913 – 2013: 100 let od smlouvy o nezávislosti
občanské sdružení Potala pro vás připravilo výstavu Free Tibet !? 1913 – 2013: 100 let od smlouvy o nezávislosti.
Výstava ukazuje vývoj vzájemných vztahů Tibetu s okolními zeměmi – koloniální Indií, carským Ruskem a zejména císařskou a posléze komunistickou Čínou: od minulosti přes obsazení Tibetu maoistickými vojsky a období kulturní revoluce až po současnou situaci uvnitř země i v exilu a odhalí příčiny a důvody, které vedly k stále trvající krizi tibetsko-čínského dialogu.
Výstava trvá pouze do 1. dubna 2013.
Více informací najdete na stránkách Novoměstské radnice a Potaly
Koncert Tibet žije 7, 10. března 2013 – tisková zpráva
U příležitosti výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci roku 1959 se 10. března 2013 od 19 hodin v pražském klubu Rock Café na Národní třídě uskutečnil sedmý ročník koncertu Tibet žije.
Na koncertě zahraly kapely: Zrní, Gang Ala Basta a Kyklos Galaktikos. Kromě hudby čekaly na návštěvníky zážitky v podobě ochutnávky tradiční tibetské polévky Thugpy či focení v tibetském zátiší prostřednictvím oblíbené fotobudky Smilebox.
Pro děti i dospělé byl od 18 hodin připraven workshop výroby tibetských divadelních masek lhamo. Během večera proběhla projekce filmu Burning Question, který reflektuje časté případy sebeupalování mladých Tibeťanů, kteří tak protestují proti čínské okupaci.
Výtěžek z koncertu „Tibet žije“ poputuje ve prospěch Veřejné sbírky Tibet – Kniha pro Ladak (klášterní školy). Sbírku pořádá Občanské sdružení Lungta, které podporuje ladacké klášterní školy již od roku 2002. Peníze se sbírky jsou využívány na nákup školních pomůcek, učebnic, pestré stravy a v neposlední řadě na zajištění vytápění, které je v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů skutečně potřeba.
Na facebookové stránce s událostí Tibet žije mohou hosté posílat vzkazy do klášterů. Stačí se vyfotit, nahrát krátké video nebo napsat vzkaz.
Happening Amnesty International – Tibet nás pálí
10. března v 17:00 postavila Amnesty International před čínskou ambasádou památník všech, kteří volají po respektování lidských práv v Tibetu. Účastnící happeningu se poté se společným průvodem vydali do Rock Café na koncert Tibet žije 7. Místo konání: Pelléova 18, Praha 6.
Vstupné a Divoké husy
- Vstupné na koncert Tibet žije je 150 Kč.
- S akreditací festivalu Jeden svět, vstupné jen za 100 Kč.
- Vstupným podpoříte klášterní školy Tikse a Diskit v Ladaku.
- Výtěžek akce zdvojnásobí nadace Divoké husy.
Proč podporujeme kláštery Tikse a Diskit
Jedním z mála míst, kde se tradiční způsob klášterního vzdělávání zachoval dodnes, je indický Ladak. Většina ladackých klášterních škol byla začleněna do indického systému vzdělávání. Kláštery, které mají státní akreditaci, poskytují alternativní základní vzdělání se zachováním tradičního buddhistického vzdělání. Po ukončení školy mohou mniši dále pokračovat ve studiu na vyšších klášterních školách nebo po vystoupení z kláštera na některé indické střední škole. Kromě místních mnichů, kteří vyučují buddhistické předměty, vyučují v každé akreditované klášterní škole státní učitelé čtyři povinné předměty: matematiku, tibetštinu, hindštinu a angličtinu. Nejlepší studenti pokračují ve studiu na tibetských klášterních univerzitách v jižní Indii.
Tradice vzdělávání byla v Tibetu přerušena v 50. letech 20. století, kdy byl Tibet napaden a obsazen Čínou. Čínská armáda zničila po celé zemi tisíce klášterů a klášterní školy byly nahrazeny státními socialistickými školami, jejichž hlavním úkolem bylo zejména ideologicky působit na mladé Tibeťany.
Klášter Diskit (3300 m), který leží vysoko na řekou Šejok v údolí Nubra severně od Lehu, je přístupný pouze přes nejvýše položené průjezdné sedlo světa Khardung-la (5606 m). Diskit je největším klášterem v údolí, patří k tibetské buddhistické škole Gelug a pod správu kláštera Tikse.
Klášter Tikse (3600 m), který leží přibližně 20 km od města Leh, je jedním z nejvýznamnějších ladackých klášterů. Jako sídelní klášter Tikse rinpočheho, hlavního přestavitele školy Gelug v Ladaku, je hlavním a nadřízeným klášterem pro více než deset dalších ladackých klášterů, např. Diskit, Spituk, Likir nebo Stok.
Více informací, kontakt
w: www.tibetzije.cz, www.lungta.cz
e: tibet.zije@gmail.com
t: +420 606 344 821
Tibet žije 7
10. března 2013
Rock Café, Národní 20, Praha 1
Ve spolupráci:
Losar 2140 – tibetský Nový rok vodního hada
Milí přátelé,
pozvali jsme vás na již tradiční oslavu tibetského Nového roku LOSAR. Jednodenní multikulturní festival proběhl v sobotu 9. února od 14 hodin v historických prostorách Novoměstské radnice v Praze 2.
Kromě bohatého programu, o kterém jste se mohli dočíst na webových stránkách Losaru, jsme vás zároveň srdečně pozvali na autogramiádu Miroslava Pošty a Lenky Jasanské, kteří jsou autory knížky Himalajské pohádky. Autogramiáda se konala od čtyř do pěti hodin u stánku Občanského sdružení Lungta na tržišti, v přízemí Novoměstké radnice. U stánku jste si mohli kromě Himalajských pohádek zakoupit životopisnou knihu Jeho Svatosti dalajlamy Svoboda v exilu. Příspěvkem do sbírkové kasičky finančně podpoříte projekty Veřejné sbírky Tibet.