Akce Lungty v roce 2014
Čtení z knížky My Tibeťané a beseda v čajovně Dharmasala
Ve středu 10. prosince probělho v čajovně Dharmasala čtení ukázek z knihy My Tibeťané spojené s besedou s překladatelem Miroslavem Poštou.
Spolek Lungta na podzim vydal pozoruhodnou knihu první Tibeťanky, která přišla na začátku 20. století na Západ. Rinčhen Lhamo, manželka britského diplomata, popisuje Tibet svého mládí – místní život, kulturu, zvyklosti a obyčeje. Vše srovnává s životem na Západě a některá srovnání nás překvapují svou nadčasovostí. Knihu přeložil Miroslav Pošta. Autorkou perokreseb s tibetskou tématikou, které se během čtení ukázek promítly, je výtvarnice Hana Vyoralová. Ukázky z knihy četla Edita Kleckerová a Miroslav Pošta.
Knihu bylo možné zakoupit během večera v čajovně Dharmasala za sníženou cenu.
Tibetský podzim v Praze
12-15 října
V rámci doprovodného programu 18. výroční konference Forum 2000 s názvem „Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu“, která se uskuteční ve dnech 12. – .15. října 2014 v Praze a dalších evropských městech, jsme vás pozvali na tibetské akce Spolku Lungta, Potala a Most.
Křest knihy a výstava knižních ilustrací (Lungta)
13. října 2014 od 17:30 v Goethe-Institutu proběhl křest knihy My Tibeťané , kterého se zúčastnil premiér tibetské exilové vlády Lozang Sengge.
Lungta vydala pozoruhodnou knihu první Tibeťanky, která přišla na začátku 20. století na Západ. Rinčhen Lhamo, která se vdala za britského diplomata, popisuje Tibet svého mládí, vše srovnává s životem na Západě a mnohé její postřehy nás překvapují svou nadčasovostí. Knihu přeložil Miroslav Pošta, autorkou perokreseb je výtvarnice Hana Vyoralová. Knihu křtil mnich Čhamba z kláštera v ladackém Tikse. Ukázky z knihy přednesla herečka Nela Boudová, a dále probíhala diskuse s překladatelem knihy a tibetoložkou Zuzanou Ondomišiovou. Křest knihy byl spojený s malým tibetským občerstvením.
Výstava Pohádky Tibetu
Od 12. října do 15. listopadu jste mohli navštívit výstavu Pohádky Tibetu v kavárně NoNa v budově Nové scény Národního divadla. Výstava nabídla nevšední pohled na tibetskou kulturu očima českých ilustrátorů. Svět lidových příběhů v knize Himálajské pohádky zachytila Lenka Jasanská, knihu My Tibeťané doprovodila perokresbami Hana Vyoralová a veselé a erotické příběhy Akhu Tänpy ilustroval Jakub Hrdlička.
Tibetská mandala (MOST)
Chcete vidět, jak vznikla tradiční tibetská mandala? Celý obřad sypání, zasvěcení i závěrečného zničení pískové mandaly jste mohli prožít společně s odborným výkladem buddhistického mnicha Čhamby z kláštera Tikse. Mandala byla zasvěcena míru, jejím ústředním motivem byly symboly pokojných božstev.
PO 13.10. 11:00-17:30 |
Goethe-Institut Masarykovo nábřeží 32 zobrazit mapu |
11 hod. – otevírací obřad a poté sypání mandaly 14–15 hod. – přestávka 15–17:30 hod. – sypání mandaly |
ÚT 14.10. 9:30-19:00 |
Goethe-Institut Masarykovo nábřeží 32 zobrazit mapu |
9:30–12 hod. – sypání mandaly 12–13 hod. – přestávka 13–15 hod. – sypání mandaly a její dokončení 15–17:30 – vystavení mandaly 17:30–19 hod. – závěrečný obřad zničení mandaly, následný průvod a vysypání písku do Vltavy |
Více informací o mandale naleznete na stránce protibet.cz: Tibetská mandala v Bratislavě a Praze.
Lungta na festivalu Trutnoff
Již podruhé vás zveme k našemu stánku na festivalu Trutnoff 2014, kde jsme byli součástí neziskového sektoru.
Letošní festival byl věnovaný památce padlých u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu 1989.
Festival probíhal od 14. do 17. srpna 2014.
Více informací naleznete na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz
Lungta na multikulturním festivalu RefuFest 7. června v Praze
Lungta zúčastnila letošního RefuFestu, jednlo se o multikulturní festival na podporu integrace cizinců. Tato událost se konala v sobotu 7. června 2014 od 12 do 22 hodin na Kampě v Praze 1 (mapka). Akce měla za cíl představit mnoho rozličných kultur; hudby; tance; jídla; divadla a v neposlední řadě informovat o životě cizinců v Praze.
Více informací naleznete na webových stránkách RefuFestu, na stránce RefuFestu na Facebooku, případně na plakátu.
Pozvánka na debatu se zástupci tibetské exilové vlády 4. června
Pozvali jsme vás na debatu se zástupci tibetské exilové vlády s názvem „Tibetský exil chce hájit zájmy všech Tibeťanů“.
Debata se uskutečila ve středu 4. června 2014, od 17:30 v Komunikačním prostoru ve Školské 28, Praha 2.
Mohli jste zde pohovořit se zástupci tibetského exilového parlamentu o jejich pracovních cílech, problémech a zkušenostech.
Událost je možné sledovat na Veřejná debata se zástupci tibetského exilového parlamentu na Facebooku.
Zároveň jsme vás pozvali na setkání s tibetským exilovým spisovatelem a aktivistou Tenzin Tsunduem, které proběhlo v neděli 1. června od 19:30 v kavárně Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1. Autor představil ukázky ze své tvorby a proběhla diskuze o současné situaci, problémech a vyhlídkách Tibeťanů. Akci pořádá Potala.
Češi Tibet podporují – veřejné shromáždění 5. května
V souvislosti s vyjádřeními a činy Vlády ČR ve věci lidských práv v Číně a Tibetu svolaly nevládní organizace veřejné shromáždění:
V pondělí 5. května 2014 od 17:30 hodin
před Ministerstvo zahraničních věcí,
Loretánské náměstí 101/5, Praha 1
Organizátoři:
- Petiční výbor iniciativy Češi Tibet podporují (Martin Bursík, Martin Hausenblas, Kateřina Jacques, Bára Hrzánová, Jiří Mádl)
- Amnesty International ČR
- Brontosauři v Himálajích
- Forum2000
- Lungta
- MOST
- Potala
s podporou:
- Barmské centrum
- PEN klub ČR
Svůj postoj jste mohli dát najevo podepsáním on-line petice na adrese www.podporujemetibet.cz. Pane premiére, pane Zaorálku, nepřejeme si změnu politiky ve vztahu k Tibetu! Mýlíte se, Češi Tibet podporují!
Otevřený dopis premiérovi Sobotkovi v reakci na rozhodnutí vlády nekritizovat Čínu kvůli porušování lidských práv v Tibetu
Vážený pane premiére,
ostře se ohrazujeme proti rozhodnutí vlády nekritizovat Čínu kvůli porušování lidských práv v Tibetu z důvodu zlepšení obchodních vztahů s Čínou. Jsme totiž přesvědčeni, že lidská práva nejsou na prodej.
V Tibetu stále probíhá systematická kulturní genocida tibetského národa (Z genocidy a zločinů proti lidskosti byl obviněn například bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min a několik dalších čínských politiků). Dochází k diskriminaci Tibeťanů ve všech sférách veřejného i kulturního života – v přístupu k zaměstnání, systému vzdělávání a zdravotní péči. Dochází k systematickému potlačování tibetských zvyků, tradic a kultury. Tibeťané mohou praktikovat své náboženství pouze v omezené míře. Nemohou studovat v mateřském jazyce, volně se pohybovat po území Tibetu. V důsledku systematického přesídlování Číňanů do Tibetu se Tibeťané stali menšinou ve vlastní zemi. 1,2 milionu Tibeťanů zemřelo kvůli čínské okupaci Tibetu, z důvodu hladomoru, mučení, poprav, ve vězeních nebo koncentračních táborech. Desítky tisíc Tibeťanů ze země uprchly. Přes šest tisíc klášterů bylo záměrně zničeno. Nerostné bohatství Tibetu je drancováno a to bez ohledu na nepříznivý dopad na životní prostředí.
Dovolte nám, abychom Vám připomněli, že Poslanecká sněmovna přijala v roce 2008 prohlášení, ve kterém vyzývá všechny představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti.
Dovolte nám, abychom zmínili, že se Česká republika zavázala postupovat v souladu s mezinárodními dokumenty o lidských právech, které mimo jiné ukládají povinnost respektovat dodržování lidských práv.
Uvádíte, že Česká republika má aktuálně s Čínou horší vztahy než klíčové evropské země. Z výsledků průzkumu, který si v letošním roce nechala vypracovat organizace International Campaign for Tibet například vyplývá, že si 83 % francouzských a německých občanů přeje, aby se vládní představitelé jejich zemí oficiálně setkávali s Jeho Svatostí dalajlamou, a téměř 90 % z nich si uvědomuje neutěšený stav lidských práv v Tibetu.
Každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu vlají na stovkách míst po celé České republice tibetské vlajky jako symbol solidarity s utlačovaným národem. Významná část české společnosti nepřestane Číně připomínat, že hrubým způsobem porušuje základní lidská práva Tibeťanů, dokud to bude třeba.
S ohledem na historický odkaz našeho národa, který trpěl represemi komunistického režimu a který v mnohých z nás hluboce zakořenil potřebu chránit svobodu a demokracii (a to i za hranicemi naší země),
s ohledem na solidaritu demokratických zemí, která nám pomáhala v době útlaku a dodávala nám odvahu a naději na demokracii,
s ohledem na skutečnost, že v Tibetu jsou desítky let zásadním způsobem porušována lidská práva,
Vás, pane premiére, vyzýváme,
abyste obchodní zájmy nepovyšoval nad základní principy naší demokratické společnosti,
abyste poukazoval na porušování lidských práv v Tibetu a při jednáních s čínskými vládními představiteli požadoval jejich dodržování,
abyste respektoval lidská práva a základní principy svobody a demokracie,
abyste budoval vztahy se zeměmi, které lidská práva respektují a dodržují.
S úctou ke všem politickým vězňům v Tibetu i v Číně, s úctou k 125 Tibeťanům, kteří si jako nejkrajnější formu protestu proti okupaci Tibetu zvolili smrt sebeupálením, s úctou k těm, kteří mají odvahu bojovat. S úctou ke svobodě,
S pozdravem
Spolek Lungta
Happening před čínskou ambasádou 10. března 2014 od 17 hodin
Pozvali jsme vás na happening před čínskou ambasádu. NENECHÁME TIBET ZMIZET – vzkazala Číně Amnesty International a pozvala na happening v Praze, Brně nebo Hradci Králové.
Happening se konal 10. března od 17 hodin před čínskou ambasádou v Praze Bubenči, Pelléova 18, nedaleko Letné (podívejte se na mapu).
Více informací o happeningu najdete na stránkách Amnesty International a na Facebookové stránce happeningu.
Festival ProTibet 2014 začíná!
Rádi jsme Vás pozvali na Festival ProTibet organizovaný spřátelenou organizací MOST, o. p. s., který probíhal ve 32 městech od 26. února do 15. dubna 2014.
Co Vás jiného čekálo?
- Premiéra tibetského tance – Tenzin Tsedup
- Jediný tibetský mnich žijící v Praze – Geše Nyima Özer
- Známé osobnosti: Jiřina Šiklová, Bára Hrzánová, Kateřina Jacques, Martin Bursík
- Promítání filmů s tibetskou tematikou. Výtěžek věnujeme dětem ze školy Gyalten v Tibetu.
Festival pořádá MOST, o. p. s., www.protibet.cz. Podívejte se na celý program festivalu.
Benefiční koncert Tibet žije 8 – tisková zpráva
Tibetština žije, Tibet s ní taky
Benefiční koncert Tibet žije VIII
5. 3. 2014, 19:30
Květy, Čokovoko, Debbi Love
Rock Café, Národní třída 20, Praha 1
Návštěvníci osmého ročníku koncertu Tibet žije mohli svou účastí podpořit unikátní projekt spolku Lungta, který byl zaměřený na překlad výukových videí Khan Academy do tibetštiny. Na koncertě 5. března 2014 v Rock Café zahraly kapely Květy, Čokovoko a Debbi Love. Kromě kapel se mohli návštěvníci opět těšit na Smilebox, ochutnávku tibetských dobrot a performerku Bio Mashu, která nás celým večerem provázela.
Cílem projektu překladu videí Khan Academy do tibetštiny bylo poskytnout tibetským studentům přístup k široké škále západního vzdělání v jejich mateřském jazyce, stejně tak i zprostředkovat šíření tibetštiny jako vzdělávacího jazyka i jazyka moderních médií. Tibetské vzdělávání v exilu postrádá některé předměty, jejichž znalost je však později nezbytná pro život v moderní společnosti – jsou jimi například biologie, chemie, fyzika apod. – ty je možno ve školách studovat pouze v anglickém jazyce, jehož znalost mezi studenty je však obvykle nedostatečná.
Projekt Khan Academy je velmi užitečný nejen pro Tibeťany v exilu, ale jedním z cílů projektu je informovat o možnosti využití Khan Academy i v samotném Tibetu. Je velmi důležité, že se Tibeťané, a to nejen děti, ale i dospělí, budou moci vzdělávat v tibetštině.
V současné době je přeloženo šest videí. O překlad se postaral Tenzin Jigme, Tibeťan žijící dlouhodobě v České republice, který je garantem a koordinátorem projektu. Nejprve chceme otitulkovat (resp. nadabovat) prvních pět oddílů videí ze sekce „Arithmetic and pre-algebra“ (Aritmetika a algebra pro začátečníky), které obsahují celkem 127 videí. Do překladů videí chceme zapojit další Tibeťany žijících v České republice, ale i z dalších exilových zemí. Podívejte se na ukázkové video na YouTube.
Tenzin Jigme je Tibeťanem žijícím v České republice, kam přijel na základě pozvání Univerzity Karlovy v Praze jako učitel tibetštiny. Vystudoval Institut buddhistické dialektiky v Dharamsale, hlavním městě tibetského exilu, kde dosáhl titulu Great Master of Philosophy. Dlouhodobě spolupracuje s o.s. M.O.S.T. na projektech na podporu Tibetu, jako lektor se podílí na vzdělávání učitelů a veřejnosti v rozvojové problematice Tibetu a tibetského exilu.
Děkujeme za podporu!
Kontakty, zdroje informací:
- www.tibetzije.cz – Oficiální stránky koncertu Tibet žije
- Tibet žije na Facebooku – Oficiální stránka koncertu na Facebooku
- www.lungta.cz – Občanské sdružení Lungta (pořadatel)
- www.tibinfo.cz – TIBINFO – Informační systém o Tibetu