Losar
Oslavili jsme v sobotu 9. února na Novoměstské radnici Losar, tibetský Nový rok 2146 – rok zemského kance.
Navštěvníci mohli navštívit stánek Lungty a koupí tašky s tibetskou vlajkou nebo větrným koníkem Lungta podpořit činnost naší organizace. V průběhu oslav tibetského Nového roku si prohlédli výstavu výtvarných děl škol zapojených do soutěže v rámci kampaně Vlajka pro Tibet, výstavu aktuálních fotografií s názvem Život
v severovýchodním Tibetu a výstavu fotografií Lubomíra Sklenky Zachraňme mizející Tibet z poloviny 90. let 20. století.
V naší výtvarné dílně si děti mohli vybarvit obrázky z knih Himalájské pohádky, Akhu Tanpa, My Tibeťané nebo vyrobit papírové „lungty“, modlitební praporky pro štěstí.
Návštěva premiéra tibetské exilové vlády Lozang Sanggjäho v ČR
S premiérem tibetské exilové vlády jsme se setkali ve středu 6. března ve 14:00 hodin na přednášce Bezpečná blízkost – politika střední cesty a autonomie Tibetu, která proběhne na pražské FAMU. Přednáška bude tlumočena do českého jazyka.
Kampaň Vlajka pro Tibet
Oslovili jsme radnice a školy se žádostí o vyjádření podpory porušování lidských práv v Tibetu vyvěšením tibetské vlajky dne 10. března, v den 60. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Podporu kampaně vyjádřilo 816 radnic měst, obcí, městských částí a krajů a přes 100 škol. Příznivci Tibetu mohli připnout vlaječku na naši interaktivní mapu ČR. Zapojili se jednotlivci, kavárny, čajovny, knihovny, instituce atd. Vyvěsili tibetskou vlajku on-line na svém Facebooku, webu nebo třeba Twitteru a nasdíleli náš příspěvek kamarádům.
Vernisáž výstavy Tibet očima českých dětí- výstavy 4. ročníku výtvarné a literární soutěže pořádané v rámci akce Vlajka pro Tibet proběhla v pátek 8. března 2019 od 18:00 hodin v Kampusu Hybernská 4, Praha 1. Po zahájení výstavy představil Tibeťan Sonam nově vzniklou Tibetan association of the Czech Republic. Návštěvníci ochutnali lahodnou tibetskou polévku thukpu, shlédli vystoupení taneční skupiny radostných tanců Khaita a setkali se a diskutovali s překladatelkou Kamilou Hladíkovu, která představila Tibet prostřednictvím knihy „Zápisky z Tibetu“ z pera básnířky, esejistky a aktivistky Cchering Özer (nar. 1966), která je v současnosti jedním z nejvýraznějších hlasů komentujících a dokumentujících současné dění na „střeše světa“. V říjnu 2015 vyšel český překlad této autorčiny „osudové“ knihy, která Özer v roce 2004 přivedla na dráhu disidentky a nezávislé spisovatelky. Jedná se o velice subjektivní, poetické a mnohovrstevné zachycení tibetské reality na počátku jednadvacátého století.Knihu představila její překladatelka Kamila Hladíková, sinoložka působící na Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Zazní zde ukázky z knihy doprovázené fotografiemi ilustrujícími současný vývoj v Tibetu.Zájemci mohli výstavu shlédnout do 17. března 2022
Po celý březen mohli zájemci o Tibet shlédnout výstavu Výtvarných a literárních děl 3. ročníku soutěže v přízemí magistrátu na Mariánském náměstí..
Happening Hlas pro Tibet
V neděli 10. března od 18:00 hodin proběhl u příležitosti 60. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci happening Hlas pro Tibet před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky (Pelléova 18a, Praha 6). Akci pořádá Spolek Lungta ve spolupráci s Amnesty International a Češi Tibet podporují. Na happeningu promluvili zástupci Tibetan association of the Czech Republic, Parlamentní skupiny přátel Tibetu, známé osobnosti a pár písniček zahrál Tomáš Klus.
Výstava Tibet očima českých dětí v předsálí Parlamentu ČR
Ve středu 17. dubna v 17 hodin veřejnost mohla shlédnout ukázku výtvarných prací dětí základních a středních škol zapojených do výtvarné a literární soutěže, doprovodného programu mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet.
Vernisáž výstavy Tibet očima českých dětí se uskutečnila pod záštitou senátorky Jitky Seitlové v předsálí jednacího sálu Parlamentu ČR. Po úvodním slovu senátorky Jitky Seitlové vystoupil se zdravicí pan Sonam Gyaltso, předseda asociace Tibeťanů žijích v České republice, Edita Kleckerová (Lungta) přiblížila předmět a pozadí výstavy. Následovalo vystoupení tanečnic radostných tanců Khaita. Byla představena petice Amnesty International na vyjádření nesouhlasu s přemisťováním nadaných tibetských dětí do čínských škol. Po skončení vernisáže bylo možné se zúčastnit prohlídky Senátu.
Svíčková vigilie za třicetiletého pančhenlamu
Příznivci Tibetu přišli v pátek 17. května 2019 v 17 hodin k Pomníku obětem komunismu na Újezdě podpořit nejmladšího politického vězně na světě. V roce 1995 byl šestiletý chlapec Gendün Čhökji Ňima Jeho Svatostí dalajlamou jmenován novou inkarnací linie pančhenlamů. Tři dny po jmenování (17.5. 1995) byl čínskými úřady zadržen a spolu se svou rodinou je od té doby vězněn na neznámém místě. Čína čas od času prohlásí, že je mladý muž „svobodný“ a „vede šťastný život“, opakovaně však odmítá uvést místo jeho pobytu. Setkání s pančhenlamou dosud nebylo umožněno ani oficiálním zástupcům vlád a mezinárodních organizací.Dne 25. dubna 2019 oslavil 30. narozeniny. Přítomní zapálili svíčku a společně zarecitovat mantru se zástupci Tibetan Asociacion of the Czech Republic.
Výstava Několik tváří Tibetu
Výstavu mohli navštívit zájemci se svými rodinami, přáteli od 1. do 31. 8. 2019 ve Výstavní síni Benediktinského opatství v Emauzích, Vyšehradská 49/320, 120 00 Praha 2 každý všední den od 11:00 do 18:00, v sobotu od 11:00 do 17:00. Skládá se ze tří částí:
- Výstava – Život v Severovýchodním Tibetu – fotografie vznikly při cestách po Amdu, severovýchodní části Tibetu v roce 2015. Představují návštěvníkům běžný život Tibeťanů – jejich způsob života, zvyky, každodenní povinnosti i trávení volného času.
- Výstava – zachraňme mizející Tibet – výstava fotografií je výběrem fotografií Lubomíra Sklenky pořízených v 90. letech.
- Výstava – Česko-tibetský slabikář s obrázky v perokresbě představuje netradiční formou tibetštinu – jazyk spadající do skupiny tibetobarmských jazyků, která je součástí sinotibetské jazykové rodiny.
Doufáme, že výstava Několik tváří Tibetu byla pro české i zahraniční návštěvníky Emauz zajímavá a inspirovala je k tomu, aby se snažili o tamní kultuře dozvědět více a přemýšleli o dění v Tibetu.