Akce 2018
Vernisáž Výstavy třetího ročníku výtvarných a literárních děl škol zapojených do soutěže v rámci akce Vlajka pro Tibet – Doprovodný program Losaru – oslavy tibetského Nového roku 2145
Příznivci Tibetu se sešli v galerii Tibet Open House ve Školské 28, kde se v sobotu 17. února 2018 od 14 hodin uskutečnila doprovodná akce oslav tibetského Nového roku – vernisáž Výstavy třetího ročníku výtvarných a literárních děl škol zapojených do soutěže v rámci akce Vlajka pro Tibet. Návštěvníci slyšeli úryvky četby z knihy Himalájské pohádky, navštívili výtvarnou dílnu, prodejní a informační stánek Lungty.
Ve výtvarné dílně si děti vyráběli tibetské papírové praporky pro štěstí – lungty. Tibetské modlitební praporky roznášejí po větru mantry pro štěstí všech bytostí. Náš větrný koník nyní může přinést trochu radosti a štěstí i k vám domů. Razítka s větrným koníkem, tibetsky „lungta“ (lung – vítr, ta – kůň), děti otiskli na připravené barevné papírky a vytištěné koníky připevnili na provázek. Malé papírové lungty pak mohou doma zdobit okno, nástěnku nebo dětský pokoj. Všichni příznivci Tibetu byli vítáni na našem novém workshopu nejen pro děti. Navíc si mohli odnést ilustrace ce z knih Himalájské pohádky a Šprýmař Akhu Tänpa.
Výtvarná díla ze třetího ročníku soutěže škol byla vystavena od 17. února do 14. března 2018 v galerii Tibet Open House, Školská 28, Praha 1.
Pro zapojené školy a autory výtvarných a literárních prací třetího ročníku soutěže jsme uspořádali doprovodný program pro školy ke Dni pro Tibet. Uskutečnil se v rámci výstavy výtvarných děl v pátek 9. března 2018 od 10 hod v Galerii Tibet Open House, Školská 28, Praha 1. Učitelé i žáci a žákyně se setkali s Tibeťany žijícími v Praze, zúčastnili se výtvarné dílny.
Soutěž pro školy
Lungta vyhlasila v roce 2018 čtvrtý ročník výtvarné a literární soutěže pro základní a střední školy. Hlavní podmínkou je vytvoření uměleckého díla s tématikou Tibetu. Do soutěže se zapojili jednotlivci, skupinky nebo celá třída.
Tibetský večer na Nuselské radnici
Tibetský večer se konal u příležitosti mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Součástí večera bylo vyvěšení tibetské vlajky, výstava obrazů Současná tvář severovýchodního Tibetu a promítání fotografií Za malými mnichy do Malého Tibetu z cesty dvou cestovatelů po Ladaku. Tibetský večer se konal 9. března od 17:00 ve velkém sále Nuselské radnice, Táborská 30, Praha 4.
Dalajlamovy děti
Vernisáž výstavy fotografií ze života malých mnichů z kláštera Diskit v Malém Tibetu proběhla 9. 4. 2018 od 19 hod ve Skautském institutu. Klášter a jeho klášterní školu navštívili dva čeští cestovatelé během své cesty po Ladaku. Na programu je čtení z knihy „Zápisky z Tibetu“, čínské disidentky tibetského původu, Cchering Özer. Ukázky četla sinoložka Kamila Hladíková, která knihu přeložila a je v kontaktu s autorkou, která je držena v domácím vězení v Číně. Na závěr proběhne diskuze s autorkou překladu. Výstavu zájemci mohli navštívit do 30. dubna. Kláštery je bylo možné finančně podpořit příspěvkem do sbírkové kasičky a stále je možné podpořit zasláním DMS TIBET.
Vlajka pro Tibet 2018
Lungta koordinovala kampaň Vlajka pro Tibet. Kampaň vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
V roce 2018 se ke kampani Vlajka pro Tibet se v České republice připojilo 737 měst, obcí, městských částí nebo krajů. Do akce se zapojilo 109 škol a desítky jednotlivců a institucí.
Elektronická podpora kampaně Vlajka pro Tibet 2018
Do kampaně Vlajka pro Tibet se mohli nově zapojit jednotlivci, kavárny, knihovny, instituce atd. Vyvěšením vlajky a zároveň připnutím elektronické vlaječky na interaktivní mapě dát najevo solidaritu s utlačovanými Tibeťany, kterým v jejich vlastní zemi za vyvěšení své vlajky hrozí až několikaleté tresty vězení.
Hlas pro Tibet
V sobotu 10. března 2018 proběhl již tradiční happening „Hlas pro Tibet“ před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky, který připomněl 59. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Před velvyslanectvím se sešly přibližně dvě stovky lidí. Spolek Lungta by chtěl poděkovat všem zúčastněným, kterým není lhostejné porušování lidských práv v Tibetu a zároveň všem řečníkům za ochotu vystoupit a podpořit tuto akci. Mezi vystupujícími byl například exministr kultury Daniel Herman, který měl kolem kolem krku šálu od dalajlamy. „Svoboda a lidská práva jsou nedělitelná. Všude na světě platí pro každého, anebo neplatí. Nemám nic proti Číně, ale mám velký problém s tím, že se porušují lidská práva, že se lidem odebírá právo na svobodu slova, a to nemůžeme smlčet,“ řekl. Na akci promluvila např. i socioložka Jiřina Šiklová. Kněz Ladislav Herián zazpíval píseň Imagine od Johna Lennona. Na závěr pak všichni přítomní svými mobilními telefony prosvítili barevné praporky lungty a natočili je směrem k velvyslanectví.
Dne 9. října 2018 se čeští zákonodárci setkali s premiérem tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem a z iniciativy poslankyně Dany Balcarové a poslance Marka Bendy z ODS byla ustanovena Parlamentní skupina přátel Tibetu. K setkání došlo v prostorách Senátu Parlamentu České republiky, v Zeleném salonku, jehož zdi byly svědky počátku poslední německé okupace. Bývala to totiž před válkou místnost, kde zasedala československá vláda. Země, která zažila za posledních 100 let dvě okupace, dnes, v době svobody, musí projevit solidaritu s národem, který neměl takové štěstí. Okupace Tibetu trvá bezmála sedmdesát let. Česká Parlamentní skupina přátel Tibetu je zároveň největší v Evropě. Jsme za tuto solidaritu moc rádi. Lozang Sanggjä několikrát zdůraznil, jak je pro Tibeťany taková podpora důležitá. Věříme, že parlamentní skupina nebude fungovat pouze formálně a že se její aktivita projeví v konkrétních politických krocích.
Jednání s předsedou tibetské exilové vlády se účastnila paní senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL), paní senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), pan senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), Michael Canov (SLK, klub STAN) a dále poslankyně a poslanci za Piráty: paní Dana Balcarová, pan Ivan Bartoš, Mikuláš Peksa,
S předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem se sešlo i několik zástupců lidskoprávních neziskových organizací a Lungta u toho samozřejmě nemohla chybět. Na setkání jsme dostali materiál o současné situaci v Tibetu. Jeho český překlad najdete na webových stránkách Lungty. Z iniciativy tibetského premiéra byla rovněž založena Tibetská asociace ČR (asociace Tibeťanů žijících v České republice). Lozang Sanggjä všem zástupcům neziskových organizací poděkoval za jejich solidaritu a iniciativu a ocenil vznik Parlamentní skupiny přátel Tibetu.